Jdi na obsah Jdi na menu
 


Manouche jazz aneb francouzští cikáni nejen kradou okapy..

15. 11. 2007

Tady jsou, slibovaní a nedostižní.....

Jako první shlédněte cikánskou hymnu Les Yeux Noirs (Černé oči) v synchroním pětihlase největších z Manouche...

Jako druhou můžete, pokud Vám zraky stačí pozorovat bleskurychlou ruku Stochelo Rosenberga na tradičním setkání včech uctívačů Django Reinhradta v Samois nad Seinou, kde každoročně obsadí přilehlé parky bivakující cikánské spolky spolu s pojízdnými příbytky... Klan Rosenbergů je pověstný svou soudržností a endogenním hudebním "vzděláváním".. Které probíhá tak, že se jako čtyřletý, malý Rosenberg chopí odložené kytary a začne přizvukovat vyhravajícímu příbuzenstvu..

Jako velké finále uvádím příspěvek samotného Django Reinhardta, který by byl jistě na všechny dvé následovníky pyšný, přestože, jak si jistě povšimnete, mají na hraní zpravdila o dva prsty více. Djangovu kariéru poznamenala autonehoda, jejíž následkem byly těžké popáleniny pravé ruky. Dva prsty tak musel z hraní zcela vynechat.. I přesto se pak jím vedený hudební quinetet dokázal etablovat do širokého povědomí, převážně díky fantastickým výměnám mezi Djangem a houslistou Stephanem Grappellim..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re:adam

(honza, 3. 1. 2011 21:16)

diky za opravu, je to davno a nepamatuji se kde jsem informace precetl. tyto stranky uz neaktualizuji, navstevnost byla zoufala, a tim padem nezpusobi tyto chybne informace dezinformaci vetsiho razu.

Chyby

(Adam, 3. 1. 2011 13:19)

Pomineme-li, že Stochelo začal hrát až v 10ti. Tak je informace, že Django přišel částečně o pohyblivost levého prsteníčku a malíčku při autonehodě, chybná.
K popáleninám levé ruky a pravé nohy přišel během požáru maringotky.