Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rushmore

5. 11. 2008

Už od dětství dokážu postřehnout filmech jen omezenou škálu prvků. Základní barvy, hudbu a zvláštní vakuovitý pohled Billa Murraye. Nikdy to ale není poselství, ukryté metafory ani takové věci, jako že svícen stál v předchozím záběru více vpravo.

Wes Anderson, nebo přinejmenším lidé, které okřikuje, dokáží naaranžovat záběry tak, že já, prostý divák, jsem naprosto spokojený. Nepotřebuji současně s nimi rozmotávat nějakou zápletku či naopak, zamotávat příběh. Většinou mi bohatě postačí, stojí-li herci v nějaké směšném rozpoložení, dlouze zírají a celá scéna obsahuje plné, pastelové barvy a nějaké drobné, ale absurdní předměty.

Kamera se pomalu, horizontálně plouží přes záběr, kde stojí se svým pohledem "promrhal-jsem-půl-života" Bill Murray, obklopen ostatními postavami, většinou ve směšných čepicích.

A tak jsem v úterý, zcela náhodou viděl poprvé jeden z Wesových starších filmů jménem : Rushmore. Jistě chápete, že celý tento článek vznikl hlavně proto, že z nějakého velmi pochopitelného důvodu chci, abyste Rushmore viděli také.. Hlavní hrdina se jmenuje Max Fisher a protože by bylo snadné říci o něm, že je divnej, neřeknu to, a nechám Vás rozhodnout..

Max Fisher a  Bill Murray jako jeho zámožný kamarád-zrádce Herman Bloom

 

Něco, co díky Bohu splácnul někdo místo mě. Rushmore Tribute

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mimo

(petruše, 9. 11. 2008 2:33)

Možná jsem mimo (to se mi stává častěji než bych snad sama chtěla) ale mám jen takový pocit, že se zrovna filmy pana W.A. s Big Lebowki nedaj moc srovnávat ...

wow

(Kubesh, 8. 11. 2008 22:51)

Tys me sledoval? Jak vis, ze vedle me lezela?:D Nerikam, ze film jako celek je spatny, ale opravdu tomu chybel jak rikas spad, stacil by mi aspon nejaky, ale tam neyl vubec zadny:D Mno kazdopadne na to kouknu nekdy sam, abych si na to mohl utvorit komplexni nazor. Nicmene, indispozice tohoto filmu me/nas prinutila kouknout se na pul roku nevideny skovost, a to Big lebowski, coz nejenomze predci jakykoliv film s Billem Murayem, ale troufam si rict, ze to predci temer jakoukoliv komedii.:D

Milý Jakube,

(Honza, 8. 11. 2008 21:44)

jelikož vedle tebe ležela nahá dívka, nebyl jsi v tak dobrém diváckém rozpoložení. Musíš si pro hodnocení filmů zajistit méně rozptylující okolnosti.
Život pod Vodou je film hezky udělaný, ale je fakt že mu trochu chybí spád.

Zivot pod vodou

(Kubesh, 8. 11. 2008 20:59)

Tak sem vcera rozkoukal zivot pod vodou a musim s litosti konstatovat, ze mne prilis nenadchl, vypnul sem to asi po trictvrte hodine, ale dam tomu este sanci.:)

Darling Limited

(Honza, 7. 11. 2008 15:15)

Nebyl sice o čaji, ale zato skýtal přesně to, co od filmů výše zmíněného pána očekávám. Barvy, trojici směšně postávajících bratrů, minimální rozuzlení a hlavně, skvělou písničku Joe Dassina - Aux Champs Elysess, na svém konci :o)

o čaji

(petruše, 6. 11. 2008 23:55)

Mno, přiznám se, neviděla jsem ani jeden z jmenovaných filmů. Ale viděla jsem (a to také teprve nedávno) ten film, co měl být o čaji, ale nebyl ;)I s nahatou Natalií Portman. The Darjeeling Limited

Jsi

(Honza, 6. 11. 2008 16:31)

opravdu mým nejplodnějším komentárorem. V mém osobním žebříčku ale řadím Rushmore až za Źivot pod Vodou. K druhému jmenovanému ale notně přispívá fantastická hudba Seu Jorgeho (doufám, žes v mé odpovědi nalezl další malé doporučení)

Film

(Kubesh, 6. 11. 2008 15:48)

Tak tento film jsem nevidel, ale jako spravny kulturni nadsenec si ho hned sezenu:) Jinak zrovna vcera jsem si poridil Zivot pod vodou, uz se na to tesim:)