Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výtahový

17. 1. 2009

Když opomenu tradiční příspěvek Archiméda, který měl ve své době jistě i mobilní telefon, můžu směle připsat vynález prvního výtahu Rusům. Mezi znalci techniky však doposud ruský výtah nenašel příliš uznání. Odborníkům se nelíbí, že přestože se jmenuje výtah, nadále využívá sil nevolníků tahajících za provaz kdesi ve sklepení budov St. Petersburgu.

Dnešní výtahy lze rozdělit, ač vypadají všechny velmi podobně, do mnoha jedinečných kategorií a to hned z několika pohledů. Záleží totiž na spolehlivosti tj. pokud máte jistotu, že se dostanete jen dolů, není to spolehlivost, na hygieně ( pokud ve vašem výtahu někdo bydlí a někdo další tam pravidelně chodí na záchod, není to hygienický výtah) na prostoru (když se do výtahu vejdete s pračkou i sousedkou a stále nemusíte mít hlavu v sousedčině podpaží, je to prostorný výtah) na rychlosti ( když Vám sousedka stihne převyprávět sedm dílů seriálu Ulice, je to pomalý výtah) a hlavně záleží na tom, v kolikátém bydlíte, protože není nic horšího než výtahová konverzace, usilovné pohledy do papundeklové stěny výtahu, a učení se nazpaměť čísla výtahového servisu..

To má pak člověk chuť vystoupit. Jenže to nejde, ovšem pokud nemáte doma paternoster. Jestli nevíte, co je to zač, je to jen vylepšená verze lodního dopravníku, nabídnutá lidem. Můžete se na něj podívat jako já do budovy Magistrátu města Plzně ve Škroupově ulici a nebo v následujícím klipu kapely Eggnoise. Ta si vybrala výtah na pražské elektrotechnické fakultě ČVUT.

Eggnoise - Josephine

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

No vida

(Honza, 18. 1. 2009 17:11)

tak nejen Plzeň je malá .. už i internet ...

mimo patro/téma

(petruše, 18. 1. 2009 14:04)

miluju to tričko ...

Joseph

(Anushka, 17. 1. 2009 21:24)

S "chlapcem z videoklipu" se na sebe na velíně rok soucitně usmíváme, dělá Retro a stejně jako pruhované tričko k němu patří velká krabice kazet. V archivu si pak podáváme dveře a synchronně se prohýbáme.