Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martova voda

5. 8. 2008

ObrazekSonda Phoenix, která ač je velká jako koš na odpadky, dokázala po několika letech pichlavých pochybností konečně vodu najít.. Zavřela tak ústa pesimistům, ale co je možná horší, otevřela ústa všem bezmezným optimistům včetně těch, kteří až doposud nevěděli, že Mars je něco jiného než karamelová tyčinka..

Do včerejška vypadala ve zkratce odborná diskuse na téma "voda na Marsu" asi takto :

Je tam. Není tam. Je tam, ale zmrzlá. Je tam, ale bez kyslíku je tam na nic. Není tam a všichni jste pitomci. Je tam, sám seš pitomec. Je tam a příští rok tam uděláme chartitativní koncert. Je tam, ale je jí málo. Je tam, ale jinak už tam není nic..

Nyní už tedy víme, že všichni "Je tam" mají pravdu. Ovšem i tento odrazový můstek nám ponechává jednu otázku k zodpovězení. Nebyla to sonda Phoenix, ta malá potvora, která vodu na Mars přinesla ? Uvažte, zda to, co člověk na Mars pošle, musí alespoň v jedné miliontině obsahovat molekulu vody. Pokud ano, utratí stanice vesmírného výzkumu nejprve stovky miliard dolarů, aby vodní infekci sondou vyvrátily. Posléze pak možná další stovky miliard dolarů, aby výrok mohly vzít zpět, a naopak potvrdit.

Jak jistě víte, voda je skutečně základem života. I naše planeta vděčí za vynález televize a čokoládových bonbónů primárně a především existenci vody. Jestliže tedy zůstaneme optimisty a řekneme, že voda na Marsu existuje bez přičinění oné sondy, můžeme začít bez obav fantazírovat nad tím, co že se na Marsu stane v následujících stovkách let..

Odpověďí, které já osobně považuji za nejvíce pravděpodobné, je však opět bohužel více než jedna. Buďto se nestane lautr nic ; a existence vody na Marsu nepovede k vývoji života ani za deset miliard let, anebo se toho stane opravdu hodně, ikdyž možná v měřítku, které bude zpočátku jen těžko pozorovatelné..

  • První případ, tedy kdy se nestane nic, lze poměrně snadno vysvětlit. Jestliže voda na Marsu je přirozeně, není tam rozhodně od včerejška. Byla by to velká náhoda, kterou se jen filmoví tvůrci nestydí zakomponovat do svých příběhů.. Rudé planetě se tedy nedaří svoji esenciální vodu nikterak zužitkovat. Chybí jí atmosféra ? Ano, ale atmosféra není příčinou, nýbrž následkem existence vody..

  • V druhém případě tady máme ovšem nekonečnou plejádu scénářů. Jeden z nich může být velmi podobný naší Zemi. Za několik miliard let rozšíří Tesco a McDonalds své prodejny na Mars, protože se stane ta velká věc, evoluce.. Z veselých bakterií se stanou bulvární reportéři, z reportérů prvoci, z prvoků ryby ... atd... Obejvují se však i malé, řekněme Pratchetovské pochybnosti.. Nebyla to opět náhodou sonda Phoenix nebo jakýkoli jiný z desítkek výzkumných aparátů, kdo na Marsu nevědomky přivezl rodinku bakterií ? Nebyl to náhodou někdo z jiné galaxie, kdo na naší planetě Zemi odhodil obal od sušenek, z něhož posléze milioném různých reakcí vznikl život ? ... Není tedy už člověk, resp. lidská technika vesmírnem inseminátorem pouze tím, že se na Mars dostala ? 

Přátelé, nejspíš nás čeká nová vlna klasického českého chalupářství. Ovšem intergalaktická..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Já .

(Honza, 5. 8. 2008 23:29)

vím, viděl jsem to o chloristanu ráno na CT24, ale sám o sobě mi chloristan nepřišel dobrý hrdina do článku.. vlastně ani nevím, jak si ho představit ( zelenkavý pucek ? ) :-)

USA, NASA, Mars a tak

(Anushka, 5. 8. 2008 18:03)

"Americká sonda Phoenix pravděpodobně objevila na Marsu toxickou látku - chloristan. Používá se v raketovém palivu. NASA teď bude testovat, aby vyloučila, že půdu kontaminovala sama sonda. Na Marsu je od 25-tého května. Minulý týden NASA definitivně potvrdila, že se na povrchu planety skutečně nachází zmrzlá voda."
Jsem líná psát poznámku, kopíruju kraťas ze zpráv v 18:30 :) Skvělý článek, klaním se k Pratchettově teorii. Jenom z dnešní svačiny jsem pod postelí zadělala na několik galaxií.