Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco málo televizního zločinu

24. 10. 2008

Konečně hltám v nepříslušném věku nějaký ten seriál. Tento semestr jsem v pátek odpoledne uvržen domů, zcela bezmocný proti předchozí škole a pozdějším treninku. Je to příjemné vzduchoprázdno, kdy cvičím své mozkové buňky v detektivních instinktech.

ObrazekV seriálu Zákon a pořádek je mým lektorem pan Robert Goren. Obdivuju způsob, jakým se naklání nad podezřelého a střídavě do obou uší mu s ironií popisuje, proč že stráví deset let v cele s velkým přátelským černochem-násilníkem. Při promluvě klesá a stoupá hlasem, poklepává prsty na stůl a ve skutečnosti vypadá jako propuštěný chovanec ústavu pro duševně choré. Sedí u podezřelého neúnosně blízko, nakládní hlavu a pomalu odřezává vrstvy z představ svobodné budoucnosti, které nebožák na železné židli má.

Všechny ostatní postavy v seriálu, včetně té naprosto neutrálně vyhlížející kolegyně a kancelářského pána v obleku, jsou navíc. Robert Goren je prostě lepší než ten chlápek z kriminálky Las Vegas, dokonce i lepší než ten vlezlý zrzek z kriminálky Miami.

Proč jsou američtí detektivové tak nepřirozeně chytří ? Proč jim nikdo neuteče oknem na záchodku jako těm českým ? Proč najdou hovno, které pachatel vyšlápl na místě činu před dlouhými týdny ? Jak vypátrají mývala, který se chladnokrevně vyčůral na auto oběti ? 

No, nalejme si čistého fenolftaleinu. Zločin v amerických velkoměstech prostě nemá žádnou ucházející úroveň. Nenajde se tam chlápek, který ukradne tři sta milionů přímo z auta ochranky. Ani takový, který ukradne celé české obchodní loďstvo a následně plazí jazyk z dalekého soustroví..

Američtí zločinci prostě mají tendenci dělat věci velmi komplikovaně. Je přece zbytečné vraždit kyanidem rozpušteným v toaletním papíru. Každého amerického detektiva napadne, že vrah použil nejsložitější dostupnou metodu vraždy a s celou četou nakráčí na ikriminovaný záchod, aby posléze papír podrobil elektronové analýze.. Napadne ho to zčásti proto, že podobné kousky viděl před týdnem v některém z dílů konkurenčního kriminálního seriálu.

V jednom z klasických článků Dava Barryho (jimiž se oháním, když nemám dále co říct), píše Dave (kdo jiný také) o stoupající neschopnosti amerických zločinců.. Kromě toho, že se někteří z nich přímo představí vystrašeným obětem přepadění, našel se jeden, který se cítil dotčen, když mu obsluha benzínové stanice odmítla vydat peníze. Muž totiž zaměstnance benzínky ohrožoval namířeným prstem, který zakryl kusem hadru. Když muž za přepážkou řekl "Ne", zoufalec i se svými prsty pokrčil rameny a odešel..

Další ukázku neschopnosti amerických zlodějů dokumentuje následující videoklip, za jehož doporučení děkuji Kubešovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mno

(Kubesh, 25. 10. 2008 21:49)

Mno jako prijmout bych to mohl, ale zase bych poskodil nekoho kdo ti o tom opravdu rekl.

Dobrepriste az nepises neco o me tak to s tichosti prijmu a budu slavnej.:)

Sákriš

(Honza, 25. 10. 2008 13:00)

nemůžeš to prostě v tichosti přijmout :-))

jsem stále přesvědčen, že ten, kdo mi o tomhle lupiči vyprávěl jsi byl ty. nemam tolik kamarádů, abych si je mohl plést :-) ..

Rad

(Kubesh, 24. 10. 2008 18:41)

Jako rad se ujmu techto zasluh, ale predem musim rict, ze jsem tento klip jeste niky v zivote nevidel, ale je moc peknej, takhle si predstavuju sam sebe pri vykradani obchodu:)