Jdi na obsah Jdi na menu
 


Wirklich Supa...

19. 1. 2008

Můj osobní názor na Němce a jejich svéráznou kulturu mi pomohlo utvořit několik důležitých událostí. Většina jich pochází z doby, kdy jsme jezdili za tatínkem do města Deggendorf. Německo pro mě tehdy znamenalo tatínkova kamaráda pan Reela, pravého, echtovního Němce,dále pak pouť při Oktoberfestu, několik obchodů s hračkami a taky jeden obchod se sportovními potřebami jménem "Sport Speck", což jak jistě uznáte nezní vůbec sportovně.

Pan Reel byl vysoký, vlídný pán, který nikdy nejedl zdravé věci a je až dodnes jediný muž co znám, který poslal svoji ženu do obchodního domu koupit příslušenství k motorové pile. Pan Reel totiž motorové pily sbíral a vždy po odpoledním spánku běhal po rozlehlé zahradě, řezal jakékoli náznaky větví a nahlas u toho křičel.

V Deggendorfu byly vždycky velké přísné prodavačky a žádné děti tam nechodily na červenou. Na všech penězích, které mi tatínek v německu svěřil byli muži s velkým knírkem a ženy... také s knírky, ale menšími. Německo byla ideální země, ale jen na víkend. Velmi jsem obdivoval otce, který vyslovoval všechna ta dlouhá slova skoro stejně ošklivě jako ty přísné prodavačky, a vůbec se jich nebál.

ObrazekNěmci vstoupili do historie mnoha dveřmi. Na poli vědy a techniky přinesli například držátko na párek v osobním automobilu, sklenici na dvojité pivo (tuplák), veškeré sexuální perverznosti nebo třeba knihtisk.. Stručně řečeno, v tomto ohledu si vedou znamenitě a nelze jim upřít famózní pracovitost, trpělivost a puntíčkářství (punktlichkeit)..

Stinnou stránkou tohoto národa je bezesporu jeho tupá stádovitost a jistá neštěstí při výběru volených zastupitelů. Abych se vyhnul sporům s hlavními proudy historických debat o příčinách, původcích a vinících obou světových válek, budu stručnější... Jedno je jisté, vina pravděpodobně padne na někoho z Německa... Víte, jestli jste viděli někdy typickou německou čtyřicátnici, rozhodně Vás napadne, proč většina mladých Němců uvítala možnost zvolit jiný směr a poohlédnout se po hezkém děvčeti, nebo alespoň děvčeti bez bujícího vousu třeba na severu Francie nebo v Norsku.

Rád bych se s vámi také podělil o několik svých oblíbených německých frází, které při správné intonaci a nafouknutí tváří opravdu pobaví. Němčina je velice zpěvný jazyk a jediný, kdo si to opravdu myslí jsou bohužel sami Němci.

1) Was fur ein Kerl.     ...     To je frajer !

2) Das ist echt Spitze !    ...     To je skvělé !

3) Weg mit dem Speck !   ...   Pryč se špekem !

4) Um Gottes Willen !     ...     Probůh !

5) Mochtest du noch eine Wurst ?     ...   Dáš si ještě párek ?

6) Kommst du mit ein bischen zu spassen ?   ...  Půjdeme si spolu zašpásovat ?

7) Keine Lust, Keine Wurst !      ...    Žádná chuť, žádná uzenka

Poslední fráze je můj osobní ekvivalent známého českého přísloví, "Bez práce nejsou koláče"..

S německým tancováním je to velmi podobné jako s německou hudbou. Němcům nelze upřít smysl pro rytmus i jistou tělesnou vynalézavost, ovšem když se to spojí..

Und jetzt, wie versprochen habe, werden wir tanzen.

 

Und jetzt, werden wir yodlen..  Jako třešnička na Schnitzelu je tato nepřekonatelná jódlovačka nepocházející bohužel z Německa, ovšem když byste měli všichni čekat na další článek o Švýcarsku, byli byste brzy kaputt. Motivem k napsání tohoto příspěvku byla nejen má záliba v absurdních lidových tancích, ale také nedavné zjištění skupinky antropologů, že dle statistického výzkumu pochází naprostá většina současného obyvatelstva Německa nikoli ke germánskému, nýbrž keltskému původu.Na závěr bych rád podotkl, že navzdory tomu, co se o Němcích často tvrdí, jsou to povětšinou velice slušní a schopní lidé..

 Danke fur die Aufmerksamkeit, Auf Wiedersehen Kamaraden !

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Geil

(Honza, 26. 1. 2008 19:29)

Ano, když jde o koncentraci špeku na km čtvereční je to evropská velmoc.

Ja Natürlich...:)

(kubesh, 26. 1. 2008 18:22)

Nemecko - zeme zaslibena