Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrou ptáku ..

7. 9. 2008

Abych zbytečně nepokoušel trpělivost svých čtenářů, zkusím vám ptačí úchytný mechanismus popsat co nejstručněji, abyste se hned poté mohli věnovat hledání výjimek a článků, vyvracejících tvrzení, která jste se zde dočetli..

Člověk, ačkoli jeho mozek je rozdělen na dvě hemisféry, není schopen příliš sledovat, co která hemisféra zabezpečuje, dokud o není funkce některé z nich narušena. V populární kanálové literatuře se dočtete, že například mužům to může být jedno, neboť myslí pouze na sex a ženám jakbysmet, neboť myslí pouze na nakupování. Ať už je to jakkoli, spící člověk vypíná obě hemisféry natolik, že není schopen rozlišovat, skutečné od neskutečného, vnímat správně podněty svého prostředí jako například mechanický tlak, ani usoudit, kdy je ten správný čas se jít vyčůrat..

ObrazekPták, ačkoli s člověkem nemůže soupeřit v televizním kvízu ani v nejmenším, je o poznání lépe vybaven pro život ve větvích, vzduchu a vůbec.. Vzhledem k proporcím jeho mozku je téměř zázrak, že pták pozná strom či rozjetý kamion a při letu nespadne na zem pro absolutní mozkové zatmění. Ve spánku však jeho mozek, taktéž rozdělený na dva malé lentilkovité útvary dokáže pracovat na směny, například jako dělníci na pásu. Vlastně ne tak docela. Ptákova pravá hemisféra pracuje každý den i noční šichtu.. Zatímco levá se potácí v noční tmě, pravá dělá něco jako nočního hlídače. Motorické nervy, vedoucí z ptačí pravé mozkové polokoule jsou nepřetržitě ve styku s mechanismem svírání pařátů na nohou.. Tuto přímou úměrnost si můžeme přirovnat ke známému příkladu, že čím více se opijete, tím větší rámus dokážete zaspat. Čím více pták spí, tím více se jeho úchop kolem větve zpevňuje a nebohý pták tedy není nucen spát ve visu střemhlavém, prostě hlavou dolů z větve...

Další teorie říká, že mozková aktivita není pro udržení rovnováhy nutná. K "uzamčení" pařátu slouží flexorový sval, který je aktivován v pronutí kolen, která drží zvýšenou váhu uvolněného ptačího těla..

Další odpovědi nalezenete na mém oblíbeném serveru miniaturních tajemství..

A aby toho nebylo málo, poslechněte si písničku, kde ptáci šacujou nový ráno a taky je tam něco o krásný slepici..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář