Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opice

15. 6. 2008

Zdroje k tomuto článku jsem začal shánět hned v sobotu před odchodem do práce. K mému překvapení jsem zanedlouho objevil seriozní vědecký časopism s názvem "Alkoholismus". Američtí pijani si tak mohou o sobě přečíst v renomovaném plátku a klidně jej pak mohou použít jako toaletní papír, či palivo do sudů, nad nimiž si v zimě hřejí ruce. O něčem takovém si čeští násoskové mohou nechat jenom zdát, přestože námětů na výzkum vytvářejí určitě dostatek..  Položil jsem si dvě křišťálově jasné otázky, na které se pokusím najít alespoň trochu jasné odpovědi. Jelikož nerozumím chemii ani biologii, prosím všechny, kteří rozumí, aby mě co nejčastěji opravovali, případně mi doporučili, celý článek smazat.

  •  Proč mě tak bolí hlava ? Jak to ten alkohol všechno dokáže ? 

ObrazekZe všeho nejvíce mě zajímalo, jak dokáže alkohol zařídit všechny věci jako bolení hlavy a podobně. Laických odpovědí nalezneme nepřeberné množství. Už slyším hochy z házené jak říkají : "No, bolí tě proto vole, protože piješ Bernarda vole". Něco pravdy na tom bude, ale nevysvětluje to, proč bolí hlava zbytek světa, který humpoleckému pivu neholduje. Pánbíčkáři řeknou, že mě bolí hlava, protože jsem zhřešil a podlehl démonu alkoholu. Další odpovědi jsem raději přenechal členům "American Headache Society". Mimojiné mě to přivedlo k přesvědčení, že není věc, který by v Americe neměl svojí "Society" nebo svůj "Journal" .. Začněme pěkně po pořádku.. Alkohol se z žaludku či střeva, kde jej většina končí, dostává do krevního oběhu.. Ten, kdo jej ucítí jako první jsou mozkové neurony, kam se spolu s krví dostává ve velkém množství. Ten, kdo jej ucítí jako druhý jsou játra, kde je odštěpena jeho nejtoxičtější složka, acetaldehyd. Na třetím místě je sám samotný pijan, který se na rozdíl od jater cítí jako mistr světa..  

Proč mě ale bolí hlava, když mozek jako jediný nemá receptory bolesti ? 

Odpověď je zázračně jednoduchá. Jelikož  je alkohol významným diuretikem, tedy látkou, která zvyšuje množství odváděné vody, musí se na tomto úbytku podílet i mozkové neurony. Nebylo by to přece fair play, kdyby si mohly na úkor těla svoji vodu ponechat. Ne, že by ethanol, profláknutější bratr acetaldehydu vodu nějak přímo odebíral. Je mnohem mazanější a vyloučený objem vody ovlivňuje sníženou sekrecí vasopressinu, nic netušícího hormonu, řekněme vodohospodáře. Co se stane, ztrácí li mozkové buňky svoji vodu. Stane se s nimi to samé, jako s pitíčkem Capri Sonne, když jej vysajete brčkem. Scvrknou se. Mozek je tedy menší o objem vody, který musel odevzdat ledvinám a posléze záchodku nebo blízkému křoví.. Následek scvrknutého mozku je osmotická nerovnováha a jejím následkem je zase rovnoměrná a pekelně neústupná bolest..

Jak alkohol mává s naším mozkem ? Jak vzniká tradiční okno ?

Když piju, usazují se malí mužíčkové z lahve v jedné části mozku, které si říká amygdala. Podle všeho má být amygdala centrem slasti, vášní, libosti, ale třeba i agresivity. Často mám proto pocit, že nic jiného než amygdalu plnou rozverných mužíčků v hlavě nemám. Tito mužíčkové s sebou přinášejí látku zvanou CRF. Tento povahou kortikotropin způsobuje zvýšenou sekreci nervového přenašeče, kterému se pro velkou úsporu času začalo říkat GABA.. Tato kyselina pak zaplavuje celou amygdalu a vyvolává přesně ten pocit náhlého "hurá" štěstí. Rozleptává všechny problémy a povzbuzuje sexuální apetit ke všemu včetně pouličního osvětlení, má-li křivky jen trochu podobné opačnému pohlaví...

ObrazekOkna, která nám zaplňují kamarádi druhý den ráno jsou však následkem nejen náhlého přílivu GABA kyseliny. Láska k pouličnímu osvětlení je ta tam a nemůžeme uvěřit, že jsme hodiny tančili na příšerné písničky z osmdesátých let.. Alkohol, jeho dvě složky a nebo tajemní mužíčci - jak chcete- totiž sabotují přenos informací do dlouhodobé paměti. Paměť krátkodobá, v rozsahu max. 30min funguje zcela bez problémů. V první fázi opilosti se dokonce nerutiním průběhem uvažování dokáží aktivovat i nepoužívaná mozková zákoutí dlouhodobé paměti a je možné tedy ostatní ohromovat zážitky ze školy v přírodě, o kterých jsme byli přesvědčeni, že už jsou dávno zapomenuty.. Kritický bod přichází až právě při snaze vybavit si informace, které měly být uloženy v průběhu pití.. Najednou neznáme jméno té dívky, a nevíme proč jsme se tenkrát rozhodli skákat polonazí do živého plotu...

Myslím, že i přesto je občasný alkoholový výlet jedině prospěšný.. Doufám, že jste se poučili a nebudete se snažit v opilosti dělat závažná rozhodnutí a budete vědět, jak dostat scvrklý sobotní mozek do původní podoby..

Zdroje k dnešnímu článku jsou : Tady, tady a tady ... v pořadí jednotlivých otázek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ambivalentní

(without.wings, 18. 6. 2008 11:29)

ačkoliv to zavání chemií a neurofyziologií, které rozhodně v lásce nemám, nikdy jsem neměla a mít nebudu, určitě si na tohle někdy, až mě bude bolet hlava, vzpomenu :D

jaképak zkušenosti,

(Honza, 16. 6. 2008 15:36)

to by to dopadlo .. "One Man Lihovar" .. Všechna fauna by se mi vysmála..

opice z peru

(Anushka, 16. 6. 2008 14:05)

Ono se to k tomu hodí - Češi chtějí postavit lihovar v Peru.. :o) Právě to vyšlo. S tvými zkušenosti tam můžeš nejenom stavět a natírat, ale i ochutnávat, nabízet a prodávat..